Softwarové licence

Na softwarovém katalogu Downloaduj.cz poskytujeme volně ke stažení nejrůznější druhy software. Vzhledem k tomu, že je každý software poskytován pod určitou licencí, je nutné, aby uživatel s programem nakládal a využíval jej dle podmínek dané licence.

Druhy licencí

Freeware

Freeware je druhem licence, v rámci které je software distribuován bezplatně. Autor si u freeware zpravidla ponechává autorská práva, například nedovoluje program upravovat nebo omezuje použití zdarma jen pro specifické účely (např. jen pro nekomerční účely, jen pro osobní potřebu, apod.)

Shareware

Shareware je druhem licence, v rámci které je software distribuován bezplatně, je ovšem chráněný autorským právem. Uživatel má možnost software po určitou dobu zkoušet, zda-li mu vyhovuje. Pokud je spokojený a software nadále používá, je povinen řídit se dle autorovy licence a program zakoupit.

Demo

Demo je druhem licence, v rámci které je software distribuován bezplatně, je ovšem chráněný autorským právem a slouží pouze k předvedení. Funkčnost software je zpravidla omezena (např. nemožnost ukládat data). Pro zpřístupnění veškerých funkcí software je nutné jeho zakoupení.

Trial

Trial je druhem licence, v rámci které je software distribuován bezplatně, je ovšem chráněný autorským právem a slouží pouze k předvedení. Funkčnost software je časově omezena (např. 30 dní). Pro zpřístupnění veškerých funkcí i po uplynutí zkušební doby je software nutné zakoupit.

GNU GPL

GNU General Public License, GNU GPL (česky „všeobecná veřejná licence GNU“) je druhem licence, v rámci které je software možno bezplatně používat, modifikovat a šířit.